Jesteś tutaj: Aktualności Kwalifikacje - naprawy instalacji gazowych

Kwalifikacje - naprawy instalacji gazowych

#kwalifikacje #naprawa #instalacje-gazowe

08:49, dnia 21 marzec 2022r.
Kategoria:Aktualności
419
0

Jakie kwalifikacje są wymagane od osób wykonujących przyłącza lub naprawy instalacji gazowych?

Nie ma znaczenia, czy podłączamy instalację gazową do domu, czy wykonujemy drobną pracę, jak np. podłączenie kuchni gazowej do instalacji. Osoba, która jest do tego wyznaczona, musi mieć odpowiednie kwalifikacje.

Licencja gazowa g3

Uprawnienie g3 pozwala posiadaczowi na nadzorowanie i eksploatację urządzeń, instalacji i sieci gazowych. Posiadacz koncesji g3 może być odpowiedzialny zarówno za montaż, jak i konserwację urządzeń, sieci i instalacji. W zakresie przeglądów okresowych.

W związku z tym osoba z uprawnieniami g3 może zostać wyznaczona do wykonania instalacji przyłącza gazowego do budynku oraz kontroli kuchenki gazowej lub kuchni gazowej. Technik g3 jest dostępny w celu usunięcia wszelkich usterek.

Jak uzyskać certyfikat g3?

Aby uzyskać certyfikat g3, należy zdać egzamin. Następnie należy wziąć udział w zajęciach przygotowawczych. Egzaminy i kursy są oferowane przez różne instytucje. Do instytucji tych należą Stowarzyszenie Elektryków Polskich, ale także SITPS (tj. Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Przemysłu Spożywczego (SEP) lub SIMP (Stowarzyszenie Inżynierów Mechaników Polskich) czy PSE (Polskie Stowarzyszenie Elektroinstalacyjne). Urząd Regulacji Energetyki może powoływać komisje, które mogą wydawać autoryzacje g3.

Czy masz możliwość samodzielnego podłączenia gazu

Tylko osoby posiadające uprawnienia gazownicze mogą instalować i konserwować sieci gazowe. Dotyczy to podłączenia co najmniej jednej kuchenki gazowej lub pieca gazowego. Jakie są konsekwencje samodzielnego podłączenia piekarnika lub kuchenki? Nieuprawnione działania mogą doprowadzić do utraty gwarancji przez urządzenie. Urządzenie musi być zainstalowane przez wykwalifikowanego technika. Następnie należy to potwierdzić protokołem na formularzu dostarczonym przez producenta piekarnika lub kuchenki.

Koncesją energetyczną G3 objęte są następujące urządzenia, instalacje i sieci gazowe:

-urządzenia do produkcji paliwa gazowego, generatory gazu;

-instalacje magazynowania paliwa gazowego;

-sieć gazowa rozdzielcza o ciśnieniu nie większym niż 0,5 MPa (przewody gazowe i punkty redukcyjne, stacje);

-sieci przesyłowe gazu o ciśnieniu większym niż 0,5 MPa (stacje gazowe, gazociągi i tłocznie gazu);

-instalacje i urządzenia wykorzystujące gaz nie mogą mieć ciśnienia wyższego niż 5 kPa.

-instalacje i urządzenia, w których ciśnienie jest wyższe niż 5 kPa, są niedozwolone.

-odbiorniki gazu przemysłowego o mocy powyżej 50 kW

-turbiny gazowe;

-aparatura kontrolno-pomiarowa dla sieci, urządzeń i instalacji wymienionych powyżej.

Jak sprawdzić uprawnienia gazowe?

Aby sprawdzić, czy osoba wykonująca pracę w zakresie sieci, instalacji lub urządzeń gazowych posiada odpowiednie kwalifikacje, możemy poprosić o zaświadczenie o wpisie do Centralnego Rejestru Osób Posiadających Uprawnienia Budowlane. Dotyczy to nie tylko uprawnień gazowych, ale także elektrycznych czy wodno-kanalizacyjnych. Wpisu dokonuje się na podstawie decyzji Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Rejestr ten zawiera również dane osób, które zostały ukarane za zaniedbania zawodowe w branży budowlanej.

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Napisz komentarz

Imię:*
Email:*
Komentarz:*

Kontakt z nami

  123-002-790

Pon-Pt 9:00 do 16:00, Sobota: 10:00 do 14:00, Niedziela: nieczynne

           

© wszystkie prawa zastrzeżone